راه‌هایی جهت افزایش طول عمر پیچ گوشتی بادی

راه‌هایی جهت افزایش طول عمر پیچ گوشتی بادی

آیا با ابزارهای بادی و پنوماتیک مانند پیچ گوشتی بادی آشنایی دارید؟ از کارآمدی آن‌‌ها در صنعت تا چه میزان آگاهی دارید؟ استفاده صحیح از این نوع وسایل تا چه میزان بر طول عمر آن‌ها تاثیرگذار است؟ چنانچه با ابزارهای بادی آشنایی داشته اما از نحوه نگهداری صحیح آن‌ها آگاهی ندارید، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. بسیاری از کاربران محصولات بادی و پنوماتیک معتقدند که مراقبت و نحوه درست نگهداری از ابزارهای بادی از عواملی محسوب می‌شوند که در افزایش طول عمر آن‌ها موثرند. همچنین برای اینکه در طول زمان عملکرد بهتری از ابزارهای بادی داشته باشید باید به طور صحیح از آن مراقبت کنید. ابزارهای بادی در فرآیندهای کاری و صنعتی تاثیر بسزایی دارند. با این وجود برخی معتقدند که شرایط نگهداری از ابزارهای بادی بسیار مشکل‌تر از ابزارهای شارژی و برقی است. با این حال نمی توان از کاربردها و تاثیرات مثبت ابزارهای بادی غافل شد.

آشنایی با پیچ گوشتی بادی

همان‌طورکه از نام پیچ گوشتی بادی مشخص است، این دستگاه با استفاده از هوای فشرده‌شده کار می‌کند. پیچ گوشتی بادی ابزاری است که به یک کمپرسور هوا توسط یک شلنگ مخصوص متصل می‌شود. اندازه کمپرسور هوا به نوع پیچ گوشتی و مدت زمان استفاده شما از آن بستگی دارد. اندازه آن میتواند بسیار بزرگ یا برعکس کوچک و قابل‌حمل باشد. کارایی این نوع از پیچ گوشتی به قدری بالا است که می‌توان بدون صرف انرژی زیاد و بدون حرکت بازو، پیچ‌های زیادی را در مدت زمان کمی در محل نصب کرد. همچنین در تولید قطعات، جدا کردن و یا بسته بندی محصولات نیز کاربرد زیادی دارد.

در کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و خطوط تولید مونتاژ از پیچ گوشتی بادی استفاده زیادی می‌شود. به دلیل آنکه دامنه گشتاوری این نوع از پیچ گوشتی‌ها زیاد است، استفاده از این محصول در کارهای سنگین مثل خطوط مونتاژ تولید خودروهای مختلف با کاربردهای زیادی به‌همراه است. نکته دیگری که در رابطه‌با پیچ گوشتی‌های بادی بهتر است بدانید این است که در دو نوع زاویه‌دار و بدون زاویه ساخته می‌شوند.

پیچ گوشتی بادی
پیچ گوشتی بادی

چند دلیل مهم برای خرید پیچ گوشتی بادی

با بررسی پیچ گوشتی‌های موجود در بازار متوجه خواهید شد که انواع مختلفی از این محصول ساخته شده‌ است. طبیعتاً با هرکدام از این محصولات می‌توان پیچ‌ها را باز و بسته کرد. پیچ گوشتی‌های بادی، برقی و دستی دارای مزیت‌های مخصوص به‌خود هستند که با بررسی آن‌ها در این بخش قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که چرا باید به خرید پیچ گوشتی بادی اقدام کرد؟

ساده‌ترین نوع پیچ گوشتی‌های موجود در بازار، پیچ گوشتی‌های دستی هستند. همان‌طور که خودتان هم می‌دانید، از این نوع پیچ گوشتی‌ها عمدتا در منازل استفاده می‌شود. سری‌های به کار رفته در پیچ گوشتی ساده، ثابت بوده و تنها می‌توان از آن برای باز و بسته کردن یک نوع پیچ استفاده کرد. این در حالیست که دو گروه دیگر پیچ گوشتی‌ها یعنی پیچ گوشتی برقی و بادی قابلیت پشتیبانی از سری‌های مختلف را دارند.

دومین نوع از پیچ گوشتی‌های موجود در بازار که به‌طور مختصر به ویژگی‌های آن پرداخته خواهد شد، پیچ گوشتی‌های شارژی هستند که پس از پیچ گوشتی‌های دستی بیشترین کاربرد را در میان خانواده‌ها، کارگاه‌های کوچک و مشاغل فعال در زمینه لوازم خانگی و کامپیوتری دارند. این نوع از پیچ گوشتی‌ها به علت آنکه دارای باطری هستند، قابلیت حمل و نقل آسان را داشته و کاربرد آن در میان نصابان و تکنسین‌هایی که باید در محل‌های مختلف حضور داشته باشند، بیشتر است.

پیچ گوشتی‌ بادی در مقایسه با پیچ گوشتی‌های شارژی و دستی در میان مردم دارای مصارف کمتری است. به این نکته باید توجه داشته باشید که کم مصرف بودن این محصول در بین مردم، دلیل منطقی دارد. استفاده از پیچ گوشتی‌های بادی در مکان‌های صنعتی مانند کارخانجات به‌علت آنکه می‌توان کارهای حجیم را به‌راحتی و در مدت زمان کمتری انجام داد، کاربردهای گسترده‌تری دارد. از ویژگی‌های خیلی‌خوب پیچ گوشتی‌های بادی این است که قابلیت کار طولانی مدت را داشته و داغ نمی‌کنند.

راه‌هایی جهت افزایش طول عمر پیچ گوشتی بادی

تا به اینجا سعی شد تا شما دوستان عزیز تا حدودی با پیچ گوشتی بادی، نحوه کارکرد آن و گستردگی استفاده از این محصول در صنایع بزرگ و حجیم آشنا شوید. چنانچه شما جزء کسانی هستید که برای تهیه این پیچ گوشتی تمایل به هزینه کردن دارید و برایتان اهمیت دارد که مدت زمان بسیار طولانی بتوانید از آن استفاده کنید، لازم است تا با راه‌هایی آشنا شوید که با به‌کارگیری آن‌ها خواهید توانست طول عمر پیچ گوشتی بادی خود را افزایش دهید. در ادامه به برخی از اصول و قواعد اشاره شده است که اکیدا توصیه می‌کنیم مطالعه این بخش را از دست ندهید.

افزایش طول عمر
افزایش طول عمر
  • در مکان‌های خشک نگهداری کنید.

همان‌طور که قبلا اشاره شد، ابزارهای بادی مانند پیچ گوشتی بادی از بخش‌های مختلفی مانند شیلنگ، کمپرسور هوا و… تشکیل شده است که نباید نقش مهم هرکدام از قطعات ذکر شده در این دستگاه را نادیده گرفت. اولین نکته‌ای که باید در رابطه با نگهداری این محصول بادی در نظر داشته باشید این است که محصول فوق را هرگز در مکان‌های مرطوب قرار ندهید. نگهداری این ابزار بادی در مکان‌های خشک باعث می‌شود تا از زنگ زدن آن جلوگیری نمایید. رطوبت را به‌عنوان عامل بسزایی محسوب کنید که سبب ایجاد اختلال در قطعات مکانیکی دستگاه شده و کم‌کم با گذشت زمان باعث از کار افتادن آن‌ها می‌شود. به شما پیشنهاد می‌کنیم چنانچه محل کار یا زندگی شما در محیط‌های مرطوب است، از بسته‌های مرطوب‌گیر در مکان‌هایی که پیچ گوشتی بادی خود را نگهداری می‌کنید، استفاده کرده تا به این شکل بتوانید رطوبت محیط را توسط این بسته‌ها بی‌تاثیر کنید.

  • تمامی قطعات را پس از اتمام کار تمیز کنید.

به‌جرات می‌توان گفت که از دلایل مهم در کاهش عمر پیچ گوشتی بادی، تمیز نکردن قطعات آن پس از اتمام کار توسط کاربر است. هرگز به بهانه‌های مختلف مانند خستگی، نبود زمان و… تمیز کردن قطعات را به زمان دیگری موکول نکنید. نکته بسیار مهمی که درباره تمیز کردن قطعات بایستی به آن توجه داشته باشید این است که تمیز کردن را پس از خنک کردن پیچ گوشتی انجام دهید.

  • اتصالات را بررسی کنید.

سومین راهکاری که با عمل کردن به آن می‌توانید طول عمر پیچ گوشتی بادی را افزایش دهید، بررسی اتصالات است. زمانی که با ابزارآلات بادی و پنوماتیک کار می‌‌کنید، لرزش‌های زیادی بر دستگاه در حین کار وارد می‌شود. وجود لرزش باعث می‌شود تا با گذشت زمان، پیچ و مهره‌های به کار رفته در دستگاه شل شوند. لازم است به شل شدن پیچ و مهره‌ها توجه کرده و مرتبا به بررسی اتصالات دستگاه اقدام کنید.

  • مخازن هوا را آبکشی کنید.

همانطور که می‌دانید، تمامی ابزارهای بادی ازجمله پیچ گوشتی بادی دارای مخزن هوا هستند. وجود مخزن هوا در این نوع از دستگاه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. بررسی‌ها نشان داده‌اند که با گذشت زمان و به مرور، مخازن قادرند تا رطوبت موجود در محیط را به خود جذب نمایند. بعضی از پیچ‌ گوشتی‌های بادی موجود در بازار از شیرهای مخصوصی برخوردارند که با کمک آن‌ها می‌توان رطوبت موجود در مخزن را تخلیه کرد. چنانچه دستگاه شما فاقد شیر مخصوص تخلیه رطوبت است، باید هر از گاهی مخزن را با جدا کردن از کمپرسور به‌طور دستی آبکشی کرده و سپس خشک نمایید. به یاد داشته باشید که هیچوقت نباید هیچ رطوبتی در مخزن دستگاه وجود داشته باشد.

  • فیلتر هوا را مرتب چکاپ کنید.

آخرین راهکار از مجموعه راهکارهای ارائه شده برای افزایش دادن طول عمر پیچ گوشتی بادی، چکاپ کردن مرتب فیلتر هوا است. فیلتر هوا با هدف جذب کردن آلودگی و ذرات معلق در هوا در ابزارهای بادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به یاد داشته باشید که تمیز بودن فیلتر هوا به دستگاه شما کمک می‌کند تا در همه‌حال بهترین کارکرد را داشته باشد. چکاپ کردن فیلتر هوا را فراموش نکنید.

ابزار بادی
ابزار بادی

کلام آخر

پیچ گوشتی‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند که از مهم‌ترین آن‌ها پیچ گوشتی بادی است. کارگران بسیاری در کارخانه‌ها و خطوط مونتاژ برای آنکه بتوانند حجم زیادی از پیچ‌ها را در مدت زمان کمتری ببندند، از این محصولات استفاده می‌کنند. برای خرید پیچ گوشتی‌های بادی باید هزینه زیادی کرد. هزینه بالا خود عاملی است که باعث می‌شود به انجام راهکارهایی رو بیاوریم که با انجام دادن آن‌ها بتوانیم طول عمر محصول را افزایش دهیم. در پایان ضمن تشکر از همراهی شما عزیزان، مفتخریم اعلام کنیم که می‌توانید هرگونه سوال و نظر خود را درباره ابزار آلات بادی ازجمله پیچ گوشتی‌های بادی با کارشناسان سایت آریا ایر در میان بگذارید تا در اولین فرصت کارشناسان بتوانند با شما ارتباط برقرار نمایند.

ARYA AIR
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *