پاشش رنگ و مواد

ابزارآلات پاشش رنگ و مواد

از گذشته تا به امروز رنگ کردن و نقاشی تجهیزات همراه از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است. زیرا با انجام این کار علاوه بر افزایش طول عمر، جلوه‌ای زیبا به آنها می‌بخشد. یکی از روش‌های رایج در رنگ و نقاشی که بسیار هم کاربردی شناخته شده، استفاده از قلمو به جای استفاده از ابزارهای مخصوص پاشش رنگ و مواد است. جهت استفاده از این روش فرد باید از مهارت و تخصصی مرتبط برخوردار باشد که هر شخصی از پس انجام آن بر نمی‌آید. زیرا احتمال ایجاد موج و رگه در سطح مورد نظر زیاده بوده و امکان دارد در نتیجۀ کار رنگی یک‌دست و تمیز حاصل نشود. همچنین نقاشی و رنگ زدن به روش قدیمی یعنی استفاده از قلمو، کاری زمان‌بر و طاقت‌فرسا است و کوچک‌ترین بی‌دقتی فرد حین نقاشی موجب کاهش کیفیت و یکدستی رنگ می‌شود.

از طرفی برخی از رنگ‌آمیزی‌ها به دقت و ظرافت بیشتری نیاز دارد و نقاشی فقط بر روی سطوح وسیع انجام نمی‌شود. از جمله هنرمندان در رشته‌های مختلف هنری برای انجام کار خود نیاز به یک وسیله ظریف و در عین حال دقیق دارند. چنانچه فردی در رنگ زدن و نقاشی کردن سطوح مختلف، از مهارت بالایی برخورد نیست و به منظور جبران این نقاط ضعف ابزاری تولید شده‌اند که به رفع این نقاط ضعف کمک شایانی می‌کنند. همچنین هنرمندانی که دغدغۀ ابزاری کاربردی و مرتبط با کار خود دارند، از این تکنولوژی نیز بهره‌مند می‌شوند. برای آشنایی کامل با این ابزارها همراه آریا ایر باشید.

انواع ابزارآلات پاشش رنگ

در ادامۀ مقاله از این ابزارآلات نام برده و به توضیح مفصل در مورد هر یک می‌پردازیم.

پیستوله‌

پیستوله‌ها مناسب رنگ‌کاری و جهت کمک و آسان کردن به صنعت رنگ و نقاشی سطوح وسیع از جمله: اتومبیل، دیوار نویسی، رنگ‌آمیزی درب و پنجره روی کار آمدند. استفاده از ابزارآلاتی همچون پیستوله بادی موجب افزایش سرعت نقاشی شده و به علاوه کیفیت آن را نیز بهبود بخشیده‌اند و کاربر به وسیله آن‌ها می‌تواند به شکلی مناسب‌تر و دقی‌قتر نقاشی کند. پیستوله رنگ پاش ابزاری است که به عنوان پاشش رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. نحوه عملکرد این دستگاه به گونه‌ای است که با جدا کردن ذرات رنگ و پاشش آن بر روی تمام سطوح به صورت یکدست، باعث ایجاد رنگی یکنواخت و دلخواه می‌شود. این دستگاه در صنعت جز پرکاربردترین‌ها بوده و دارای انواع مختلفی است که هر یک به ‌منظوری خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از جمله صنایعی که تمیز و یکدست بودن رنگ نهایی بسیار اهمیت دارد، رنگ خودرو است که بیشترین کاربرد پیستوله را در صنعت خودروسازی شاهد هستیم. از جمله سایر مصارف آن می‌توان به استفاده از آن در صنعت کابینت‌سازی، ساختمان‌سازی، مبلمان و انواع وسایل و لوازم دکوراتیو نیز نام برد.

انواع پیستوله رنگ

  • پیستوله بادی
  • پیستوله برقی
  • پیستوله HVLP
  •  پیستوله شارژی
  •  پیستله بدون فشار هوا (airless)

انواع پیستوله‌ رنگ از لحاظ میزان رنگ‌رسانی

  • پیستوله کاسه زیر (دارای سیستم اسپری سیفونی)
  • پیستوله کاسه رو (دارای سیستم رنگ رسانی ثقلی یا گرانشی)

در انواع دیگر پیستوله‌ می‌توان از پیستوله گازوئیل پاش و پیستوله سایه پاش نام برد.

ایر براش

ایر براش (AirBrush) در فارسی میان عموم با اسم قلم بادی ترجمه و شناخته شده است. این دستگاه بسیار ظریف در عین حال دقیق و دارای کاربردهای فراوانی است که به هنرمندان این قابلیت را می‌دهد تا اثرات ترکیبی بسیار زیبایی از خود به جای بگذارند. نام دیگر این وسیله، قلم رنگ است که میان هنرمندان دارای محبوبیت بسیار زیادی است. این ابزار بسیار کوچک به منظور ظریف‌کاری در نقاشی تولید شده و ظرفیت مخزن رنگ آن بسیار کم طراحی شده است. انواع دیگر از پیستوله در بازار موجود است، همچون پیستوله قیر پاش که به منظور رقیق کردن و پاشش قیر استفاده می‌شود و در صنعت خودرو نیز از کارآیی بالایی برخوردار است.

ساختار و نحوه کار با ایر براش

نحوه عملکرد ایر براش به این صورت است که به وسیله کمپرسور فشار هوا را به شلنگ انتقال داده و موجب پاشیدن رنگ بر روی سطح می‌شود. با عبور سریع جریان هوا (فشرده) کار می‌کند که همین امر موجب مکش رنگشده و  رنگ با فشار معمولی از مخزن بهم پیوسته کشیده می‌شود. در ساختار این دستگاه قطعه‌ای بسیار ریزی جهت اندازه‌گیری میزان رنگ تعبیه شده که با عبور جریان هوا با سرعت بسیار بالا از آن رنگها به قطعات بسیار ریزتر تبدیل می‌شوند و بر روی کاغذ یا سایر سطوح قرار می‌گیرند. همچنین اپراتور با استفاده از یک ماشه متغیر، میزان رنگ را کنترل کند.

با استفاده از این تکنیک امکان ترکیب دو یا چند رنگ را به طور یکپارچه و یکدست فراهم می‌شود به صورتی یک رنگ به آرامی به رنگ دیگری نیز تبدیل خواهد شد. انتخاب نوع و مدل ایر براش مناسب بستگی به سلیقه و اولویت‌بندی افراد دارد. اما در نهایت باید ایر براشی انتخاب شود که بتوان به آسانی آن را در دست گرفت و کنترل کرد. قسمت‌هایی که نیاز به رنگ دارند ممکن است وقت‌گیر باشند بنابراین در انتخاب ایر براش باید بسیار دقت کرد. چرا که در صورت مناسب نبودن اپراتور را در حین کار خسته می‌کند.

پمپ انتقال رنگ

این دستگاه پمپ دنده‌ای است که می‌تواند رنگ و مواد را از مخزنی به مخزن دیگر انتقال دهد. به جهت اینکه رنگ دارای غلظت و چسبندگی و یک ماده شیمیایی است، برای انتقال آن باید از پمپ‌های دنده‌ای غلظت کش استفاده کرد. در بعضی مواقع به دلیل وجود تینر در رنگ توصیه می‌شود از پمپ‌های ضد انفجار مورد استفاده قرار بگیرند. چرا که ممکن است وجود تینر حین کار سبب انفجار پمپ شود. به همین دلیل در این مواقع پمپ‌ انتقال رنگ دنده‌ای مصرفی ندارند و باید از پمپ‌های ضد انفجار استفاده شود.

خرید ابزارآلات پاشش رنگ و مواد از آریا ایر

فروشگاه اینترنتی آریا ایر آماده فروش کلیه محصولات مرتبط با پاشش و رنگ مواد به صورت حضوری و غیر حضوری، کلی و جزئی به شما مشتریان عزیز است. شما می‌توانید جهت خرید انواع دستگاه‌های پاشش رنگ و مواد از جمله انواع پیستوله بادی شامل: پیستوله کاسه رو، پیستوله کاسه زیر، پیستوله سایه پاش و پیستوله انوماتیک، انواع ایر براش شامل: قلم ایر براش، پمپ ایر براش و لوازم جانبی ایر براش و پمپ انتقال رنگ از نوع ایرلس و. . . سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت نموده و از بسته‌بندی و ارسال با کیفیت محصولات اطمینان خاطر حاصل نمایید. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با تنوع محصولات فروشگاه از پیج اینستاگرام آریا ایر دیدن کنید.

اطلاعات بیشتر ...

نمایش 1–12 از 98 نتیجه