لوازم جانبی

لوازم جانبی چیست؟

در صنایع و کارگاه‌ها از ابزارآلات زیادی استفاده می‌شود که این ابزارها ممکن است برقی، شارژی و یا بادی باشند. هر ابزار برای راه‌اندازی به یک نیرو و انرژی نیاز دارد. برای به کار بردن این ابزارها به لوازمی احتیاج داریم که بدون آن‌ها، ابزار قابل استفاده نخواهد بود و یا کارآیی مناسبی نخواهد داشت به این قطعات لوازم جانبی ابزار گفته می‌شود.

لوازم جانبی ابزارهای بادی

ابزارهای بادی شامل چکش بادی، بکس بادی و دریل بادی مانند دیگر ابزارآلات برای استفاده به لوازم جانبی نیاز دارند که در ادامه آنها را بیان خواهیم کرد:

باد پاش

اصولاً برای تمیز کردن سطوح و اجسام استفاده می‌گردد. در صورت به کار بردن باد پاش نیازی به تمیزکننده‌های دیگر که سختی و دردسرهای زیادی دارند نیست. این ابزار به همراه کمپرسور، به صورت متمرکز جریان باد را ایجاد کرده و در تعمیرگاه‌های خودرو برای تمیز کردن اجزای خودرو مانند فیلتر و موتور کاربرد دارد.

بادپاش‌هایی که در کارگاه‌ها و تعمیرگاه‌ها وجود دارند دارای انواع مختلفی بوده که تفاوت آن‌ها هم در نوع نازل و هم در جنس بدنه‌ها می‌باشد. نازل به شکل کوتاه و بلند عرضه می‌شود و جنس بدنه ممکن است به صورت پلاستیکی و یا فلزی ساخته شود. نکته‌ای که هنگام استفاده از آن مهم است حداکثر فشار باد قابل تحمل آن خواهد بود. حداکثر خروجی فشار هوای بادپاش 180 psi بوده که قابلیت تنظیم نیز دارد.

کوپلینگ

از کمپرسور باد برای راه‌اندازی ابزار بادی باید استفاده نمود که با کمک شلنگ فلزی بین دستگاه و کمپرسور باید اتصالی ایجاد گردد. در این میان برای اتصالی که گفته شد باید قطعاتی به نام کوپلینگ و دنباله کوپلینگ را به کار برد که جزء ابزارهای مهم برای ایجاد یک اتصال محکم و مقاوم هستند. کوپلینگ دارای مدل‌های مختلف با ابعاد متفاوت بوده که با توجه به نیاز و نوع دستگاه استفاده می‌شود. دنباله کوپلینگ نیز در مدل‌های مختلف مانند رزوه داخل، شلنگ‌خور و. . . ساخته شده که در محکم نمودن اتصال کمپرسور به دستگاه پنوماتیک قدرت بالایی دارد.

شلنگ فلزی

یکی دیگر از لوازم جانبی انواع ابزارآلات بادی، شلنگ فلزی است که برای انتقال باد جهت راه‌اندازی و کار با دستگاه‌های پنوماتیک استفاده می‌گردد. شلنگ انتقال باد انعطاف‌پذیری زیادی داشته و به صورت فنری ساخته شده است. این شلنگ هم استفاده راحت و هم جمع‌آوری سریع و آسانی دارد. شلنگ فلزی در صنایع مختلف مانند نقاشی ساختمان، تعمیر خودرو، کارواش و نجاری به کار برده می‌شود.

واحد مراقبت

در یک سیستم بادی این دستگاه ضروری بوده و یک واحد مراقبت کامل معمولاً از سه بخش تشکیل شده است ولی دو بخشی و تکی هم در بازار وجود دارد. از واحد مراقبت دو بخشی در ماشین‌آلاتی که به روغن نیاز ندارند استفاده می‌گردد. این قطعه از لوازم جانبی ابزار از سه قسمت ساخته می‌شود:

فیلتر رطوبت

هوایی که از کمپرسور ارسال می‌شود دارای رطوبت بوده که رطوبت بزرگ‌ترین دشمن ابزار بادی است. این فیلتر از منتقل شدن آب همراه با هوا به درون ابزار بادی جلوگیری می‌کند. مخزن فیلتر رطوبت را باید همیشه تخلیه نمود.

واحد فشار شکن

هوای فشرده که از دستگاه کمپرسور خارج می‌شود باید قبل از ورود به ابزار بادی فشار معینی داشته باشد. تنظیم حجم ورودی این هوای فشرده بر عهده فشارشکن است.

واحد روغن

این بخش وظیفه تزریق روغن به درون ابزار بادی را دارد. از روغن به عنوان روان کننده حرکت، عامل کاهش خوردگی و کم شدن اصطکاک بین قطعات ابزار و ماشین‌های مکانیکی استفاده می‌شود. ابزارآلات بادی اگر روغن نداشته باشند به سرعت فرسوده و خراب خواهند شد. روش روغن‌ کاری به این صورت انجام می‌گردد که در مخزن مخصوص روغن ریخته شده و حرکت هوای فشرده در لوله بالای مخزن باعث خواهد شد روغن به صورت مداوم به داخل دستگاه حمل شود.

درجه باد

درجه یکی دیگر از لوازم جانبی ابزار بادی بوده که برای به کار بردن آن باید دستگاه و شلنگ روی آن را به کمپرسور یا بادپاش وصل کنید. هنگامی دستگاه شروع به کار کرده و در اثر چرخش هوا، عقربه حرکت می‌کند و میزان خروجی باد را نشان خواهد داد. کاربرد این دستگاه در امور متفاوتی نظیر تنظیم باد تایرهای ماشین، پنچرگیری، تنظیم خروجی باد کپسول‌های اکسیژن یا سایر کپسول‌های حاوی مواد گازی است.

دستگاه درجه باد باید مقاوم در برابر خم‌شدگی باشد و میزان فشار باد را به صورت دقیق نمایش دهد. دارای شلنگ مقاوم و بدنه‌ای انعطاف‌پذیر نیز باشد. برای به کار بردن یک دستگاه درجه باد باید به میزان حداکثر فشار قابل اندازه‌گیری آن نیز توجه نمود.

خرید لوازم جانبی از فروشگاه آریا ایر

شرکت آریا ایر در زمینه فروش انواع دستگاه‌های بادی مانند چکش بادی، بکس بادی، دریل بادی، پنوماتیک رنگ‌آمیزی و همچنین لوازم جانبی آن‌ها فعالیت می‌کند. شما می‌توانید برای مشاهده تنوع محصولات از پیج اینستاگرام ما دیدن فرمایید.

اطلاعات بیشتر ...

نمایش 1–12 از 15 نتیجه