پرچ بادی

امروزه با گسترش تکنولوژی و ظهور ابزارهای جدید مانند پرچ بادی،می‌توان کارهای سخت و سنگین را با سهولت بیشتری انجام داد. حال که صحبت از پرچ کن بادی به میان آمد این سوال مطرح می‌شود که تا چه میزان با ابزار فوق آگاهی داشته و از کاربردهای آن چه می‌دانید؟ آیا از تفاوت‌های پرچ دستی با نوع بادی آن اطلاع دارید؟ این‌ها از مهم‌ترین سوالاتی هستند که با دست یافتن به پاسخ صحیح آن‌ها می‌توانید به فواید و کاربردهای خوب پرچ کن بادی دست یابید.

استفاده از پرچ دستی در کارهایی که به‌صورت محدود انجام می‌شود، مناسب است. زمانی‌که با شرایطی مواجه می‌شوید که احتیاج است تعداد بالایی پرچ میخ انجام دهید، استفاده از پرچ بادی بهترین گزینه محسوب می‌شود. بهتر است بدانید که درحال‌حاضر در بسیاری از صنایع به‌منظور بالارفتن راندمان کاری و جلوگیری از خستگی کاربر از این ابزار بادی و پنوماتیک استفاده می‌شود.

نحوه عملکرد پرچ بادی

پیش از آنکه به بررسی انواع موجود در بازار پرداخته شود، بهتر است با نحوه عملکرد این محصول آشنا شوید. مکانیزم به‌کار رفته در پرچ کن بادی به نحوی است که با استفاده از آن می‌توان دو قطعه را به‌راحتی به‌یکدیگر متصل کرد. مکانیزم دستگاه فوق برمبنای هیدرو پنوماتیک است. برای بهتر درک کردن مفهوم هیدرو پنوماتیک لازم است تا با برخی از مهم‌ترین اجزای پرچ کن بادی آشنا شوید.

سیلندر و مندریل دو جزء مهم این محصول هستند که در یک هماهنگی دقیق با یکدیگر، باعث چرخش مهره می‌شوند. در حقیقت سیلندر دستگاه سبب کشش مندریل شده و مندریل با چرخش مهره باعث می‌شود تا دو قطعه‌ای که می‌خواهید به‌یکدیگر وصل کنید، به‌طور غیرقابل جداشدنی به‌یکدیگر متصل شوند. باز کردن مهره توسط پرچ کن بادی به‌راحتی انجام می‌شود. با چرخش مندریل دستگاه در خلاف جهت، می‌توان مهره را باز کرد.

معرفی انواع پرچ بادی

حال‌که با این ابزار آشنا شدید، اکنون زمان آن رسیده تا به بررسی انواع مختلف این ابزار بادی پرداخته شود. به‌طورکلی هدف استفاده از تمامی انواع پرچ کن‌های بادی یکسان بوده و همگی به‌منظور متصل کردن دو صفحه به یکدیگر به‌کار گرفته می‌شوند. تفاوت انواع پرچ‌ها با یکدیگر در نوع مکانیزم آن‌هاست. چنانچه بخواهیم پرچ‌های بادی را دسته‌بندی کنیم، می‌توان آن‌ها را در سه گروه زیر تقسیم‌بندی کرد.

 • میخ پرچ کن بادی

یک نوع از انواع پرچ بادی، میخ پرچ کن بادی است. این نوع از پرچ‌های بادی شامل پرچ‌کن‌هایی است که به‌صورت تنفگی بوده و برای کار کردن با آن‌ها نیاز به نیروی باد است. جالب است بدانید که به‌جز پرچ‌ کن‌های بادی هیدروپنوماتیک، پرچ‌ کن‌های پنوماتیک هیدرولیک هم موجود هستند. این نوع از پرچ‌های بادی، علاوه‌بر آنکه دارای محفظه باد هستند، از محفظه دیگری هم برخوردارند که در داخل آن روغن ریخته شده و در نتیجه آن، قدرت دستگاه افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.

 • چکش پرچ زن بادی

قدیمی‌ترین نوع پرچ بادی، نوع چکشی آن است. مکانیزم عملکرد این نوع از پرچ‌های بادی اینگونه بوده که با وارد کردن ضربه به میخ پرچ، امکان متصل کردن دو صفحه به یکدیگر برقرار می‌شد. در گذشته چکش پرچ زن بادی از عملکرد قابل‌توجهی در صنایع برخوردار بود.

 • اسکوییزر بادی

سومین نوع از انواع پرچ بادی که در این بخش به معرفی آن پرداخته خواهد شد، اسکوییزر یا اسکیوزر بادی است.از اسکوییزر بادی به‌منظور متصل کردن لبه صفحه‌ها استفاده می‌شود. این محصول دارای سری U شکل بوده که با قرارگیری در بخش پشتی و جلویی صفحه میخ پرچ، عملیات پرچ کردن را باتوجه به قدرت فشاری که دارد، انجام می‌دهد. نکته بسیار مهمی که لازم است درباره اسکوییزر بادی بدانید این است که این نوع از پرچ کن‌های بادی، تفاوت‌های قابل‌ملاحظه‌ای با دیگر انواع پرچ‌های بادی دارد. اسکوییزر بادی قادر است تا دو صفحه را در هر اندازه دلخواه به یکدیگر وصل کند. در حقیقت با استفاده از اسکوییزر می‌توان دو صفحه را به‌گونه‌ای به یکدیگر متصل کرد که صفحات بتوانند به‌طور جداگانه هم حرکت دورانی داشته باشند.

کاربردهای پرچ بادی

تا به اینجای مطلب سعی شد تا به معرفی دقیق این محصول و هم‌چنین معرفی انواع مختلف آن پرداخته شود. همانگونه که متوجه شدید، این دستگاه بادی و پنوماتیک در صنایع مختلف با کاربردهای فراوانی به‌همراه است. در زیر به معرفی بعضی از مهم‌ترین صنایع که پرچ‌های بادی در آن به‌کار گرفته می‌شوند، اشاره شده است.

 • صنایع خودروسازی، هوا فضا و عمرانی
 • به‌منظور نصب کردن قطعات لوازم خانگی
 • تعمیر تجهیزات
 • و…

مزایای استفاده از آن

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چه عواملی سبب شده تا صنایع بزرگی مانند خودروسازی به فکر استفاده از پرچ بادی بی‌افتند؟ به‌نظر شما این محصول از چه مزیت‌هایی برخوردار است که سبب شده طرفداران زیادی را به خود جلب کند؟ برای دست یافتن به پاسخ سوالات این‌چنینی، بهتر است به بررسی مزایای موجود در محصول فوق بپردازید. ما در این بخش سعی کرده‌ایم به چند تا از مهم‌ترین این مزیت‌ها اشاره نماییم.

 • قدرت بالا

همانطور که در بخش‌های قبلی هم به آن اشاره شد، به‌دلیل مکانیزم به‌کار رفته در ساخت این محصول، کاربران قادر خواهند بود تا پرچ‌های بزرگ و سنگین را با قدرت زیادی نصب کنند.

 • سرعت بالا

دومین مزیت دیگر از پرچ بادی که به آن اشاره خواهیم کرد، سرعت بالا است. ساخت این محصول بادی با این هدف انجام شد که افراد و صنایع بتوانند حجم زیادی از کار را با سرعت زیاد و در زمان کم به سرانجام برسانند.

 • راحتی کار

زمانی‌که به معرفی انواع مختلف این محصول می‌پرداختیم، گفتیم که در زمان‌های گذشته از نیروی دست برای پرچ‌ کردن استفاده می‌کردند. این موضوع باعث می‌شد تا کار با سختی انجام شود. اما با وجود پرچ‌های بادی می‌توان عملیات پرچ کردن را با راحتی بیشتری انجام داد و در نتیجه راندمان کار را افزایش داد.

 • ایمنی بالا

آخرین مزیت از مزیت‌های موجود در این محصول که به آن اشاره خواهد شد، موضوع ایمنی بالا است. همانطور که می‌دانید که از ضروری‌ترین ملزوماتی که در حین کار باید رعایت کرد، ایمنی در کار است. ابزار فوق به علت آنکه از سیستم‌های ایمنی برخوردار است لذا می‌توان با جرات اطمینان داشت که قادر است خطر جراحت‌ را در حین کار کاهش دهد.

به چه نکاتی در هنگام خرید پارچ بادی باید توجه کرد؟

چنانچه تابه‌حال به خرید ابزارآلات گوناگون پرداخته و به بازار مراجعه کرده باشید متوجه خواهید شد که همه نوع جنس باکیفیت و بی‌کیفیت در مراکز خرید یافت می‌شوند. توصیه می‌شود ضمن خرید از محل‌های معتبر به نکات مهمی هم در رابطه‌با خرید توجه نمایید. نوع و سایز میخ، نوع‌ پرچ‌ کن و قدرت کشش ازجمله مهم‌ترین نکاتی هستند که در هنگام خرید پآن باید به آن‌ها توجه کنید.

خرید پرچ بادی از فروشگاه اینترنتی آریا ایر

همان‌طور که در بخش قبلی هم اشاره شد، برای خرید پرچ‌ بادی باید به مراکز معتبر مراجعه کرد. سوال مهمی که وجود دارد این است که کدام مراکز خرید ابزارآلات بادی، مطمعن هستند و محصولات باکیفیت را به مشتری عرضه می‌کنند؟ چنانچه قصد خرید پرچ‌های بادی در انواع مختلف را دارید، پیشنهاد می‌شود تا به فروشگاه اینترنتی آریا ایر مراجعه کنید.

علاوه‌بر آن‌که می‌توانید محصولات مختلف این فروشگاه مانند پیچ گوشتی بادی را بررسی نمایید، می‌توانید سوالات خود را از کارشناسان مجموعه آریا ایر پرسیده و جواب‌های دقیق و اصولی دریافت نمایید.

اطلاعات بیشتر ...

در حال نمایش 5 نتیجه